Calling All Members!

Write to usThis is your website and we’d love to hear from you! Tell us your show news! Write an article for us!

Contact Elaine Ward with your news and articles

Club Match Results

Well done to all members on their wins at our Club Match nights!

RESULTS OF MATCH NIGHT 6th June 2022 – Judge Wendy Ratcliffe

We are very grateful to our Judge:  Wendy Ratcliffe for giving us such a good evening.  We had a great turn-out, so well done everyone.

Congratulations to all the winners.  Thanks to Bridget Meads for the great photographs.

BEST IN MATCH:   BERTHA (POINTER) WITH HER HANDLER LIZ STUCKLEY

BEST PUPPY
Billy (Cesky Terrier), Handled by Wendy Bishop
RESERVE BEST IN MATCH
Annie, (Border Terrier) Handled by Jo Hughes
BEST VETERAN
Disney (Whippet), Handled by Tracy Robinson

May be an image of 1 person and dog
Here are the results:

PUPPY:
1ST Billy (Cesky Terrier) – Handler, Wendy Bishop
2nd Edward (Miniature Poodle) – Handler, Marion Kong
3rd Jack (Border Terrier) – Handler, Jo Hughes
4th Finlay (Gordon Setter) – Handler, Ben Thorpe
5th Ichy (Japanese Akita) – Handler, Hassan Aktas
YEARLING:
1st Annie (Border Terrier) – Handler, Jo Hughes
2nd Finn (Finnish Spitz) – Handler, Daniel Barlev
3rd Kenny (Dandie Dinmont) – Handler, Tracey Kenyon
4th Kitsune (Japanese Akita) – Handler, Ingrida Daug
5th Scout (Bleu de Gascoigne) – Handler, Claire
JUNIOR HANDLING:
1st Luke, handling a Whippet
2nd Lois, handling a Whippet
3rd Sophie, Handling a Bleu de Gascoigne
ADULT HANDLING:
1st Liz Stuckley, Handling a Pointer
2nd Kate Popple, Handling a Whippet
3rd Wendy Bishop, Handling a Cesky Terrier
4th Nicky, Handling a Parson Russell Terrier
5th Tracey Kenyon, Handling a Dandie Dinmont
VETERAN:
1st Disney (Whippet) Handled by Tracy Robinson
2nd Dazee (Whippet) Handled by Bridget Meads
3rd Dream (Welsh Springer Spaniel) Handled by Janine Naunton
OPEN:
1ST Bertha (Pointer), Handled by Liz Stuckley
2nd Olly (Whippet), Handled by Bridget Meads
3rd Gigi (Whippet), Handled by Kate Popple
4th Freddie (Wire Dachshund), Handled by Pauline Langridge
5th Joey (Welsh Terrier), Handled by Megan Macwana

 

RESULTS OF MATCH NIGHT 2nd May 2022

We had a really good match on 2nd May and would like to offer our sincere thanks to Norman Bristow for his considerate handling of all of the dogs and for giving up his time for us.   Thank you Norman, we hope you will come again one day.

Best in Match – Bertha – owned and shown by Liz Stuckley (above)

Photos by Bridget Meads

Best Veteran in Match – Disney – owned and shown by Tracy Robinson (below)

 

 

RESULTS AS FOLLOWS:

PUPPY

1st. Hugo’s Japanese Akita (Ichi)
2nd. Marion Kong’s Miniature Poodle (Edward)
3rd. Ingrida’s Japanese Akita (Kitsune)
Puppy Class pictured below
YEARLING
1st. Stuart Laws’ Soft Coated Wheaten Terrier (Eska).
2nd. Tracey Kenyon’s Dandie Dinmont Terrier (Kenny)
ADULT HANDLING
1st. Liz with a Pointer
2nd. Kate with a Whippet
3rd. Tracey with a Dandie Dinmont Terrier
4th. Elaine with a Miniature Poodle
5th. Laura with a Miniature Wire Dachshund
More Adult Handling photos after the results
OPEN
1st. Liz Stuckey’s Pointer (Bertha)
2nd. Megan Macwana’s Welsh Terrier (Joey)
3rd. Laura Piper’s Miniature Wire Dachshund (William)
4th. Bridget Meads’ Whippet (Dazee)
5th. Elaine Ward’s Miniature Poodle (Birdie)
6th. Carolyn Woods’  Weimerana (Lyra)
7th. Bridget’s Whippet (Gigi) handled by Kate Popple.
VETERAN
1st. Tracy Robinson’s Whippet Disney
BEST IN MATCH
Bertha – Liz Stuckey’s Pointer
RES BEST IN MATCH & Best Puppy in Match
Ichi – Hugo’s Japanese Akita
Well done to everyone – it was a great evening.

 

MATCH NIGHT – MONDAY 4th APRIL 2022

We were very lucky to have Debbie Reed as our match judge this month.  Despite Covid keeping some members at home, we had a smashing evening.  Thank you Debbie and we really hope you will come and judge for us again some time.

 

Puppy:

1st Marion’s Miniature Poodle (Edward)

2nd Ingrida’s Japanese Akita (Kitsune)

Yearling:

1st  Tracy’s Dandie Dinmont Terrier (Kenny)

2nd Janine’s Welsh Springer Spaniel (Breeze)

3rd Elaine’s Miniature Poodle (Birdie)

4th Claire’s Xoloitzcuintle (Nugget)

Handling:

1st Laura

2nd Jenny

3rd Carolyn

Reserve Kate

VHC Pauline

Open:

1st Pauline’s Wirehaired Dachshund (Freddie)

2nd Jenny’s Rhodesian Ridgeback (Flossie)

3rd Laura’s Miniature Wirehaired Dachshund (William)

Reserve:  Kate handling Whippet (Gigi)

VHC Janine’s Welsh Springer Spaniel (Storm).

  Best in Match:   Kenny (Dandie Dinmont Terrier)     

 

Best Puppy in Match:   Edward (Miniature Poodle)                       Reserve Best in Match:  Freddie (Wirehaired Dachshund)  

OUR FIRST MATCH SINCE LOCKDOWN

We are delighted to report that our first match since lockdown, held on Monday 7th March 2022, was a resounding success.

Our lovely judge (Maria Williams) was wonderful with all the dogs and everyone had a really enjoyable evening.

Thank you to Maria for giving up her time to come and judge for us and thank you to everyone who took part.  Well done to all the winners.

RESULTS:

PUPPY:

1ST Toula (Large Munsterlander) handled by Les

YEARLING:

1ST Kenny (Dandie Dinmont Terrier) handled by Tracey

2ND Breeze (Welsh Springer Spaniel) handled by Janine

3RD Truffle (Parson Russell Terrier) handled by Nicky

4TH Nugget (Xoloitzcuintli) handled by Claire

ADULT HANDLING

1ST Carolyn with a Welsh Springer Spaniel

2ND Kate with a Whippet

3RD Tracey with a Dandie Dinmont Terrier

4TH Jennie with a Rhodesian Ridgeback

5TH Janine with a Welsh Springer Spaniel

OPEN:

1ST Lyla (Bichon Frise) handled by Michelle

2ND William (Miniature Wirehaired Dachshund) handled by Laura

3RD Flossie (Rhodesian Ridgeback) handled by Jennie

4TH Dream (Welsh Springer Spaniel) handled by Carolyn

Joint 5TH  Dazee (Whippet) handled by Bridget and Gigi (Whippet) handled by Kate

BEST IN MATCH – LYLA (BICHON FRISE)

RESERVE BEST IN MATCH – KENNY (DANDIE DINMONT TERRIER)

BEST PUPPY IN MATCH – TOULA (LARGE MUNSTERLANDER)

Match Night – 25th February 2020 – Judge Heather Vine (Samar Tibetan Spaniels)

We had a really enjoyable match night, with Heather Vine of Samar Tibetan Spaniels judging for us.   Many thanks to Heather for giving us such a good evening.   Congratulations to everyone.

Best in Match was Peter Seamarks’ and Nemo’s Afghan Hound (Ark)    4 points

Reserve Best in Match and Best Puppy in Match was Meghan Macwana’s Welsh Terrier (Joey)   6 points

Class Results as follows:

Puppy:

1st Joey (Welsh Terrier) with Meghan Macwana  4 points

2nd Storm (Welsh Springer Spaniel) with Janine Naunton  2 points

3rd Rose (Welsh Springer Spaniel) with Sharon Dormer  1 point

Yearling:

1st Freddie (Wire Haired Dachshund) with Pauline Langridge 4 points

2nd Tassie (Schipperke) with Andy Cheatham 2 points

3rd Oscar (Border Terrier) with Claire Burgess 1 point

4th Ozzy (Jack Russell Terrier) with Karen Sandells

5th Mimi (Bulldog) with Helene Wheeler

Adult Handling:

1st Bridget Meads   4 points

2nd Kate Popple      2 points

3rd Claire Burgess  1 point

4 Meghan Macwana

Open:

1st Ark (Afghan Hound) with Peter Seamarks  4 points

2nd Bow (Affenpinscer) with Janine Naunton  2 points

3rd Dazee (Whippet) with Bridget Meads           1 point

4th Lincoln (Boston Terrier) with Karen Sandells

5th Lyra (Weimarana) with Carolyn Woods

Match Night 26th November 2019 – Judge Cheryl Sutherland

Many apologies to everyone involved with this match – I had 2 attempts at uploading these results, then it was Christmas and it got forgotten.  Many thanks to Bridget Meads for bringing it to my attention and Congratulations to all the winners.

We had a lovely match tonight with Cheryl Sutherland, (Carnlochan) who kindly stepped in to judge our match at the last minute.

Best in Match William (Laura’s Mini Wire Dachshund). 4 points
Reserve Best in Match Tassie (Andy & Lesley Cheatham’s Schipperke). 2 points
Best Puppy in Match Whispa (Ria’s English Springer Spaniel). 4 points
Best Adult Handler Kate Popple. 4 points

Class Results as follows

Puppy
1st Whispa English Springer – Ria 4 points
2nd Ozzy Jack Russell Terrier – Robin Sandells 2 points
3rd Jess Shih Tzu – Paul Oliver 1 point
4th Enzo Jack Russell Terrier – Karen Sandells

Yearling
1st Tassie Schipperke- Andy & Lesley Cheatham 4 points
2nd Kitty Border Terrier – Jo Hughes 2 points
3rd Mimi Bulldog – Helene Maria Wheeler 1 point
4th Oscar Border Terrier – Claire CJ Burgess

Open
1st William Mini Wire Dachshund – Laura Piper 4 points
2nd Lincoln Boston Terrier – Rob Sandells 2 points
3rd Dazee Whippet – Bridget Meads 1 point
4th Gigi Whippet – Bridget Meads (Kate Popple handling).
5th Bullett Border Terrier – Jo Hughes

Adult Handling
1st Kate Popple 4 points
2nd Claire Burgess 2 points
3rd Jo Hughes 1 point

RESULTS OF MATCH NIGHT JANUARY 28th 2020 – JUDGE: KERRIE GODDEN

We had a really lovely match night and a great turnout this evening.   Great to see old friends and new.

Thanks everyone for your support for the club.

Thanks also to those who helped set up and put away, their help is invaluable.

Grateful thanks to Kerrie Godden (our Judge for the evening)

Here are the results:

BEST IN MATCH – PETER SEAMARKS & HIROFUMI NEMOTE,  AFGHAN HOUND, ARK  (4 points)

RESERVE BEST IN MATCH – PAULINE LANGRIDGE, WIRE DACHSHUND, FREDDIE  (2 points)

BEST PUPPY IN MATCH – RIA’S ENGLISH SPRINGER SPANIEL, WHISPER  (4 points)

PUPPY:

1st Whisper, English Springer Spaniel owned by Ria  (4 points)

2nd Joey, Welsh Terrier, owned by Megan Macwana  (2 points)

3rd Storm, Welsh Springer Spaniel, owned by Janine Naunton  (1 point)

4th Ozzy, Jack Russell Terrier, owned by Karen & Rob Sandells

5th Rose, Welsh Springer Spaniel, owned by Sharon Dormer

YEARLING:

1st Freddie, Wirehaired Dachshund, owned by Pauline Langridge (4 points)

2nd Tassie, Schipperke, owned by Andy & Lesley Cheatham (2 points)

3rd Rainbow, Affenpinscher, owned by Janine Naunton (handled by Tracy Robinson) (1 point)

4th Oscar, Border Terrier, owned by Claire Burgess

5th Enzo, Jack Russell Terrier, owned by Karen & Rob Sandells.

OPEN:

1st Ark, Afghan Hound, owned by Peter Seamarks & Hirofumi Nemote  (4 points)

2nd Olly, Whippet, owned by Bridget Meads (Handled by Laura Piper)  (2 points)

3rd Lyra, Wiemerana, owned by Carolyn Woods  (1 point)

4th  Gigi, Whippet, owned by Bridget Meads (Handled by Kate Popple)

ADULT HANDLING:

1st  Bridget Meads  (4 points)

2nd Kate Popple (2 points)

3rd Claire Burgess (1 point)

4th Tracy Robinson

 

Results of Match Night 29th October 2019

We had a lovely match on Tuesday 29th October    Many thanks to Maria Williams for judging for us.

Best in Match was Bridget Meads’ Whippet (Dazee).  (4 points)

Reserve Best in Match was Lesley & Andy Cheatham’s Schipperke (Tassie).  (2 points)

Best Puppy in Match went to Karen & Robin Sandells’ Jack Russell Terrier ( Ozzie).  (4 points)

Adult Handling was won by Megan.  (4 points)

Here are the full results:

Puppy 1st Karen & Rob’s JRT Ozzie 4 pts

2nd Kitty, Jo Hughes’ Border Terrier 2 pts

3rd Jess, Paul Olliver’s Shih Tzu 1 pt

Yearling 1st Andy & Lesley Cheatham’s Schipperke Tassie 4pts

3rd Claire & Ben’s Border Terrier Oscar. 1 pt

Open 1st Bridget Meads’ Whippet Dazee 4 pts

2nd Jo Hughes’ Border Terrier Bullet 2 points

3rd William Laura Piper’s Min Wire Dachshund 1 pt

4th Carolyn Wood’s Weimerana Lyra

5th Karen & Rob’s Boston Terrier Bree

Adult Handling class.

1st Megan 4 pts

2nd Claire Claire CJ Burgess 2pts

3rd Jo Hughes 1pt

 

Match Results – Tuesday 24th September 2019 – Judge: Gael Stenton

Many thanks to Gael Stenton for a good match night.  We always appreciate it when people are willing to give up their evening to judge for our Club.   Well done everyone.

Best in Match Lyra Weimaraner –  Carolyn Wood (4 points)
Reserve Best in Match and Best Puppy Enzo JRT – Karen Sandells (2 points for RBIM & 4 points for BP)

Results – Puppy
1st Enzo JRT. Karen Sandells    4 points
2nd Finn ESS. Judy Whitworth  2 points
3rd Jess Shih Tzu. Paul Oliver    1 point
4th Meadow Field Spaniel. Sue Bird

Open

1st Lyra Weimaraner. Carolyn Wood  4 points
2nd Bullet Border Terrier. Jo Hughes  2 points
3rd Bree Boston Terrier. Robin Sandells  1 point
4th Douglas Wire Dachshund Daisy-Ellen Langridge
5th Dazee Whippet. Bridget Meads
6th Gigi Whippet. Bridget Meads / Handled by Kate Popple

Adult Handling

1st Kate Popple  4 points
2nd Jo Hughes   2 points
3rd Carolyn Woods  1 point

MATCH RESULTS – 30th JULY 2019 – JUDGE: MITZI MORRISON (LEWISISLE)

We are very grateful to Mitzi Morrison for stepping in at the Eleventh Hour to judge our July match.

Our appointed judge (Gael Stenton) was sadly taken ill and was not able to come.  (However, I’m pleased to say that she has now agreed to judge our September Match).   Unfortunately, I was also ill and missed the July match, which I hear was a good night.  Thank you so much to Treasurer (Pauline Langridge) who pulled out all the stops to find a judge and make things run smoothly on the night.

Best in Match –  Janine Naunton’s Affenpinscher (Bow) Shine of Rainbows 4 points

R. Best in Match – Jo Hughes’ Border Terrier (Bullet) Chatmos Bullet Tooth Tony) 2 points

Best Puppy in Match – Andy & Lesley Cheatham’s Schipperke (Tassie) Schipdale a Kind of Magic  4 points

Puppy:

1st Andy & Lesley Cheatham’s Schipperke (Tassie) Schipdale a Kind of Magic   4 points

2nd David Currie’s Wirehaired Dachshund (Agnes)  2 points

3rd Jo Hughes’ Border Terrier (Kitty)  1 point

Yearling:

1st Janine Naunton’s Affenpinscher (Bow) Shine of Rainbows  4 points

2nd David Currie’s Wirehaired Dachshund (Agnes)  2 points

3rd Hannah Bond’s English Setter (Louis) 1 point

4th Claire & Ben Burgess’ Border Terrier (Oscar)

5th Carolyn Woods’ Weimarana (Lyra)

Open:

1st Jo Hughes’ Border Terrier (Bullet) Chatmos Bullet Tooth Tony  (4 points)

2nd Bridget Meads’ Whippet (Dazee) Rockanor Silver Saphire at Jasbri (2 points)

3rd Karen Sandells’ Boston Terrier (Daisy) 1 point

4th Bridget Meads’ Whippet (Ollie)